PFRON 2012-2015


PZG Ośrodek  Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących
Warszawa  ul. Białostocka 4

Tel.:  22 619 92 95, fax: 22 619 66 63, mail: pzgomaz@wp.pl

PROWADZI

Zajęcia grupowe

 • Spotkania środowiskowe.
 • Tłumaczenie informacji.
 • Prelekcje i konkursy podnoszące poziom o kulturze i sztuce, historii Polski i świata, biologii i ekologii.
 • Koło fotograficzno –
 • Koło turystyczne.
 • Koło bibliotekarsko – czytelnicze.
 • Warsztaty plastyczne i rękodzieła artystycznego.
 • Zajęcia z komputerem.
 • Warsztaty z zakresu gospodarstwa domowego.
 • Zajęcia rekreacyjne w kole gier planszowych i karcianych.
 • Prelekcje prowadzone przez psychologa.

Zajęcia indywidualne

 • Treningi w zakresie czynności życia codziennego, z którymi osoba niesłysząca nie jest w stanie sobie poradzić samodzielnie z powodu bariery w komunikowaniu się.
 • Praca informacyjna – rozwiązywanie problemów związanych z naruszeniem praw danej osoby niesłyszącej, z przemocą, z dyskryminacją, udzielenie informacji o prawach i uprawnieniach związanych z trudną sytuacją życiową osoby niesłyszącej; wyjaśnienie przepisów, źródeł finansowania sprzętu ułatwiającego funkcjonowanie.
 • Wsparcie dotyczące spraw zawodowych.
 • Kształtowanie postaw prozdrowotnych – informacja z zakresu profilaktyki zdrowotnej.
 • Zajęcia językowe –wypełnienie dokumentów – ankiet, druków, zgłoszeń, itp. – tłumaczenie  treści; wyjaśnienie treści dokumentów – umów zawieranych z telefonią komórkową, z bankami, instrukcji używania sprzętu,  ; przygotowanie dokumentu – wystąpienie osoby zainteresowanej w sprawie własnej – tłumaczenie  treści.
 • Zajęcia z psychologiem pokazujące, jak do pokonywać bariery  wynikających z rodzaju niepełnosprawności w życiu codziennym i zawodowym.

Zajęcia dla 295 osób niesłyszących z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

ZAPRASZAMY

Dofinansowanie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych

Umowa 3-letnia 

2012 – 2015Działania w ramach Ośrodka  Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących – umowa 3-letnia 2012 – 2015 
– przegląd wpisów:

„Warszawo Ma” w języku migowym

Koło Fotograficzno-Filmowe zaprasza Was na „Warszawo Ma” w języku migowym. Ten film również został wykonany w całości przez osoby niesłyszące „Warszawo Ma ” – jest to piosenka okupacyjna o dramacie Getta w Warszawie śpiewana przez Zofię Mrozowską w filmie „Zakazane Piosenki”.

Łódeczki ziemniaczane z łososiowym nadzieniem!

Co można zrobić w ramach pysznej, zdrowej przekąski? Uczestnicy zajęć dietetyczno-kulinarnych zrobili łódeczki ziemniaczane z łososiowym nadzieniem. Było pyszne! 🙂 30 Zajęcia kulinarno-dietetyczne dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Paluszki na słono, rogaliki na słodko z ciasta francuskiego

Uczestnicy zajęć kulinarno-dietetycznych zrobili tym razem pyszne paluszki z ciasta francuskiego na słono 🙂 Z pozostałego ciasta zrobili również rogaliki na słodko. Jest to jako znakomita, lekkostrawna przekąska na różnego rodzaje imprezy (i nie tylko!) 😉 Zajęcia kulinarno-dietetyczne są dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Kurczak z ananasem

Na zajęciach kulinarnych nasze uczestniczki przygotowały kurczaka z ananasem – podanego w wydrążonym ananasie 🙂 wygląda bajecznie! W pierwszym zdjęciu jest podany przepis. Zajęcia kulinarno-dietetyczne są dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Zdrowa, wegetariańska lazania!

Czy lazania bez mięsa może być smaczna? Na zajęciach kulinarnych właśnie udowodniliśmy, że tak! 🙂 Zamiast mięsa użyliśmy warzyw, a zamiast sosu pomidorowego – sos śmietankowy. W pierwszym zdjęciu jest podany przepis 🙂 Zajęcia dietetyczno-kulinarne są dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Ciasto z pełnych pomarańczy 🙂

Pomarańcze niemal każdy lubi 🙂 Szczególnie Ci, co wychowywali się w czasach, gdy były one dostępne w sklepach tylko na Boże Narodzenie. Teraz można je kupić zawsze i wszędzie – jednak w czasie sezonu pomarańcze są bardzo tanie, można je kupić nawet za 2,5 – 3 zł za kilogram! Co można zrobić zdrowego i smacznego […]

Kotlety rybne z chrupiącą panierką

Uczestnicy zajęć dietetyczno-kulinarnych ostatnio zrobili kotlety rybne w chrupiącej panierce z… płatków kukurydzianych! 🙂 Taki kotlet smakuje zupełnie inaczej, niż ryba obtaczana w mące. Przepis nie jest trudny, zachęcamy Was do eksperymentowania w kuchni. Dodamy, że taką panierkę można użyć również do kurczaków 🙂 I tak przygotowane danie smakiem przypominają kurczaki ze znanej sieci fast-foodowej… […]

Wystawa prac uczestników Warsztatów Rękodzieła Artystycznego i Koła Fotograficznego

Dnia 11.12.2014 r. w Sali Konferencyjnej (na II p.) odbyła się wystawa prac uczestników Warsztatów Rękodzieła Artystycznego i Koła Fotograficznego 🙂 Prace uczestników Warsztatów Rękodzieła Artystycznego obejmowały: – decoupage ze spękaniem i ze skorupek z jaj; – opakowania z filcu – świetnie nadające się na prezent; – witraże z bibuły; – ekonomiczne, papierowe choinki. Natomiast […]

Quilling na Warsztatach Rękodzieła Artystycznego

To metoda ozdabiania za pomocą zwijanych pasków z papieru. Dzięki tej technice można zrobić ładne laurki, karteczki świąteczne bądź karteczki z życzeniami i nie tylko. Proste, a piękne 🙂 Zajęcia są dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Halloween 🙂

W czwartek Nasi członkowie mieli okazję poznać tradycję Święta Zmarłych w różnych krajach na świecie. Oczywiście temat Halloweenu nie został pominięty 🙂 jest to tradycja, wywodząca się z Anglii (a także Ameryki), która szczególnie w ostatnich latach zrobiła się popularna w reszcie Europy. Słowo Halloween wiąże się z angielskim słowem Allhallow Eve, co oznacza w […]

Zajęcia kulinarne w PZG: Musli, placki owsiane z bananami !

Nasze uczestniczki nauczyły się robić pyszne i zarazem zdrowe musli z jogurtem naturalnym (nie używając ani grama cukru!). Nauczyły się także robić dietetyczne placki owsiane z bananami, które w przeciwieństwie do tradycyjnych racuchów zawierają więcej zdrowych składników (mając w sobie mniej tłuszczu, za to zawierając więcej błonnika) 🙂 Zajęcia kulinarno-dietetyczne są dofinansowane ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła artystycznego – znów decoupage…

..ale tym razem z użyciem specjalnej techniki spękań – musimy przyznać, że dało to zaskakująco ładny efekt 🙂 Proste, kartonowe pudełka, serwetki i parę odpowiednich specyfików wystarczą, żeby wyszły nam niepowtarzalne dzieła 🙂 Dodamy jeszcze, że zdjęcia zostały zrobione przez uczestników Koła Fotograficznego – tak więc brawa zarówno dla Pań, które wykonały te piękne dzieła, […]

Zajęcia kulinarne: chłodnik pomidorowy z papryką

Co na obiad można zrobić w taki upał, najlepiej chłodnego i zdrowego? Od tego są chłodniki ! 🙂 Przedstawiamy Wam dosyć prosty przepis, który nie jest czasochłonny i nie wymaga skomplikowanych składników. Nam wszystkim smakowała ta zupa! PS – można ją podawać zarówno na ciepło, jak i na chłodno 🙂 Zajęcia kulinarno-dietetyczne są dofinansowane ze […]

Zajęcia kulinarne: Bakłażany faszerowane!

Wczoraj uczestnicy zrobili przepyszne bakłażany faszerowane 🙂 Było sporo pracy, ale uporaliśmy się z tym – a efekty były naprawdę smaczne 🙂 Zapraszamy do fotogalerii zdjęć ! Przepis wzięliśmy z tej strony: http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/baklazan/baklazany_z_miesem_kasza_jogurtem/przepis.html. Dziękujemy autorowi blogu za smaczną inspirację! Zajęcia kulinarne są dofinansowane ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła artystycznego: Decoupage ze skorupkami

Czy decoupage musi być monotonny? Nie 🙂 Nasze uczestniczki do ozdabiania talerzy metodą decoupage wykorzystały dodatkowo… skorupki jajek! Jakie są efekty? Przede wszystkim talerze nie są gładkie, tylko… zresztą zapraszamy do obejrzenia fotogalerii, abyście sami się przekonali, jak wyglądają efekty 🙂 Warsztaty rękodzieła artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła artystycznego: Witraże i decoupage

Ciepła wiosna już jest – dlatego nie obyło się bez pięknych motyli i kwiatów 🙂 Nasze uczestniczki zrobiły nie tylko piękne witraże, ale również decoupage. Zapraszamy do obejrzenia efektów tej pracy! Warsztaty Rękodzieła Artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Zajęcia kulinarne – zupa kukurydziana !

Dzisiaj uczestnicy w ramach zajęć kulinarnych zrobili przepyszną zupę kukurydzaną 🙂 Jest to zupa w sam raz na lato: można ją jeść na ciepło, ale na zimno jest też pyszna! Przepis jest dosyć nietypowy, ale za to musieliśmy wszyscy przyznać: jest to jedna z lepszych zup, jakie jedliśmy 🙂  Polecamy ! Zajęcia kulinarne są dofinansowane […]

Zajęcia kulinarne: Koktajle

W sam raz na ciepłe dni! 🙂 Koktajle zaproponowane przez nas na Warsztatach kulinarnych (dn.11.06) są przede wszystkim zdrowe i smaczne, a także -jak się przekonali nasi uczestnicy – łatwe do zrobienia. Wystarczy tylko mikser (lub blender) i dobrze dobrane składniki!  🙂 Polecamy! Zajęcia kulinarne były dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Galeria zdjęć wykonana przez uczestników Koła Fotograficznego

Przedstawiamy Państwu galerię zdjęć, która była na wystawie 16 kwietnia 🙂 Zapraszamy do obejrzenia ! Zajęcia fotograficzne są dofinansowane ze środków PFRON.

Wystawa prac 16 kwietnia 2014 r.

U nas w świetlicy odbyła się wystawa prac uczestników Warsztatów Rękodzieła Artystycznego i Koła Fotograficznego 🙂 Można było podziwiać m.in. decoupage, wyroby ceramiczne, świąteczne pisanki, wystawę zdjęć a także… obejrzeć animacje poklatkowe, które zostały wykonane przez Naszych niesłyszących uczestników ! Zapraszamy serdecznie do fotogalerii 🙂 Wystawa prac była dofinansowana ze środków PFRON.

Dziś u nas byli funkcjonariusze policji…

… którzy przeprowadzili interesujący wykład o tym, jak uniknąć zostania ofiarą kradzieży podczas jazdy komunikacją miejską 🙂 To wszystko w ramach akcji „Nie daj się zrobić w jajo”. Zajęcia na świetlicy są współfinansowane ze środków PFRON.

Walentynki!

Uczestnicy zajęć fotograficznych mieli dziś pole do popisu 🙂 Przekonaliśmy się ile można zrobić fajnych zdjęć dzięki jednemu lizakowi w kształcie serca – przedstawiamy Państwu wybrane zdjęcia 🙂 Warsztaty fotograficzne są dofinansowane ze środków PFRON.

Na warsztatach rękodzieła artystycznego nasi uczestnicy robili…

… maski karnawałowe! 🙂 Będą w sam raz do zabawy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 🙂 Warsztaty Rękodzieła Artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Przygotowywanie się do Świąt w ramach Warsztatów Rękodzieła

Nasi uczestnicy tym razem wykonywali ozdoby świąteczne – w sam raz na wigilijny stół 🙂 Warsztaty Rękodzieła Artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Fotorelacja z zabaw Andrzejkowych!

Przedstawiamy Wam galerię zdjęć z dn. 28.11.13 r. Uczestnicy w ramach zabawy mogli brać udział w konkursach, powróżyć, lać wosk do zimnej wody, także poznali historię Andrzejek 🙂 Zajęcia na świetlicy są dofinansowane ze środków PFRON.

Wystawa prac uczestników Warsztatów Rękodzieła Artystycznego

Dziś również zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia tej wystawy! Wystawa prac była dofinansowana ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła artystycznego – linoryt, ozdabianie butelek

Zapraszamy serdecznie do fotogalerii 🙂 Zainteresowanych warsztatami zapraszamy we wtorki o godz. 14:30 6 Warsztaty Rękodzieła Artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Prelekcje w świetlicy Oddziału Mazowieckiego-czwartki, godz.16:00

U nas, w świetlicy Oddziału Mazowieckiego, w czwartki odbywają się prelekcje o godz 16:00. Tematyka tych prelekcji jest bardzo różnorodna – od zdrowia i praw niesłyszących ludzi do ciekawostek i kultury innych państw. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w naszych prelekcjach. Załączamy zdjęcia wybranych prelekcji. Zajęcia na świetlicy są dofinansowane ze środków PFRON.

Halloween w świetlicy PZG …

.. czyli poczęstunek uczestników cukierkami w ramach małej zabawy Halloweenowej. Zabawa ta była wprowadzeniem w zapoznanie się z zagranicznymi zwyczajami obchodzenia święta zmarłych. Po poczęstunku Marta Abramczyk poprowadziła prelekcję na temat „Święto Zmarłych w innych krajach” 🙂 Zajęcia na świetlicy są dofinansowane ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła artystycznego

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na zajęcia z warsztatów rękodzieła, które się odbywają w każdy wtorek o godz. 15:00 w siedzibie PZG Warszawa Warsztaty rękodzieła artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON.

Prelekcja na temat kultury Żydowskiej

Zainteresowanych zapraszamy na prelekcje dotyczącej kultury Żydowskiej, prowadzone przez Martynę Majewską. Przewidywane są następujące terminy: -25.09 (środa) g.16:00 : Kuchnia żydowska -oraz wspólne gotowanie dań -3.10 (czwartek) g.16:00 : Shoah – Zagłada Żydów -10.10 (czwartek) g.16:00 : Lata powojenne. Zajęcia na świetlicy są dofinansowane ze środków PFRON.

Kącik Smakosza – sierpień, wrzesień

Zapraszamy serdecznie naszych uczestników na kolejne spotkania w ramach Kącika Smakosza, organizowane przez PZG Warszawa. O kolejnych terminach spotkań poinformujemy w najbliższym czasie. Warsztaty kulinarne są dofinansowane ze środków PFRON.

Warsztaty rękodzieła – fotogaleria

Zajęcia ceramiczne, malowanie na szkle i papierowa wiklina: Zapraszamy także do obejrzenia wideorelacji. Warsztaty rękodzieła artystycznego są dofinansowane ze środków PFRON i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Warsztaty rękodzieła – dla seniorów

Warsztaty byłyorganizowane dla niesłyszących seniorów (powyżej 60 lat) w pracowni plastycznej przez PZG Oddział Mazowiecki. Serdecznie zapraszam do obejrzenia fotogalerii!       Warsztaty rękodzieła artystycznego są  dofinansowane ze środków PFRON i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.