Wspomnienie o śp. Marii Śmiecińskiej 


Czarno-białe zdjęcie uśmiechniętej Marii Śmiecińskiej w czarnej ramce

 

Ze smutkiem przyjęliśmy wieść o odejściu śp. Marii Śmiecińskiej 3 lutego 2021r. Pogrzeb się odbył na Powązkach Wojskowych 12 lutego 2021r. 

Wspomnienie o śp. Marii Śmiecińskiej 

Maria Śmiecińska (z d. Wojtunik) urodziła się w 1928 roku w Rypinie koło Bydgoszczy w rodzinie oficera W.P.

W wieku dwóch lat straciła słuch po przejściu zapalenia opon mózgowych.

Od 1935 roku uczyła się w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie. Pod koniec 1942r. wraz z matką i młodszą siostrą wyjechały na wieś. Po wojnie, ze względu na zniszczenie budynku Instytutu Głuchoniemych, podjęła naukę w Zakładzie dla Głuchych w Łodzi.

Po odbudowie Instytutu wróciła do Warszawy i zamieszkała w internacie, skończyła szkołę podstawową i zawodową  (krawiectwo). W 1954 roku wyszła za mąż, zamieszkali w Pruszkowie, od 1963 roku w Warszawie. Mąż, Włodzimierz, litograf pracował przy tworzeniu map dla geologów, wraz z żoną  Marią pracowali społecznie w Polskim Związku Głuchych  na rzecz środowiska Głuchych w Warszawie. Do emerytury 1991 roku pracowała w Spółdzielni Inwalidów „Świt” jako montażystka  a potem na wtryskarce. Każdą  wolną chwilę  poświęcała na pracę na rzecz Głuchych. Przez dwie kadencje była prezesem Koła Terenowego PZG, potem opiekowała się Seniorami.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcie Marii Śmiecińskiej w kolorze

Maria Justyna Śmiecińska,
ur. 1928r, zm. 2021r

Czarno-białe zdjęcie rodzinne: stoi ojciec w mundurze oficera WP obok mama, mała Marysia siedzi przy nich.

Zdjęcie rodzinne małej Marysi z rodzicami.

Zdjęcie legitymacyjne Marysi w szkolnym mundurku z marynarskim kołnierzem.

Zdjęcie legitymacyjne Marysi

Czarno-białe zdjęcie portretowe małej Marysi w białej sukience.
Na zdjęciu stoi Maria w środku wśród koleżanek na obozie sportowym głuchych w latach pięćdziesiątych.Uczestnicy obozu sportowego w Przemyślu – Maria w środku na górze Na zdjęciu w pierwszym rzędzie, piata od lewej stoi Maria w grupie uczestników kursu organizatorów Wychowania Fizycznego w Przemyślu – 1951r.Uczestnicy kursu organizatorów Wychowania Fizycznego w Przemyśle (1951) – Maria stoi w pierwszym rzędzie, piąta od lewej

Na zdjęciu: grupa ośmiu członków głuchych na obozie sportowym w Przemyślu, pierwszy od lewej Prezes Koła Terenowego w Przemyślu Tadeusz Morawski, obok stoi Maria Śmiecińska.

Obóz sportowy głuchych w Przemyślu – obok Prezesa KT Tadeusza Morawskiego (pierwszy od lewej) stoi Maria Śmiecińska

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające Marię w jasnym płaszczu z młodymi harcerzami

Wycieczka drużyny harcerskiej głuchych.

Maria i członkowie Zarządu siedzący na sali świetlicowej w trakcie posiedzenia zarządu Koła Terenowego

Zebranie zarządu Koła Terenowego PZG prowadzone przez Marię Śmiecińską. Była prezesem Koła przez dwie kadencje w latach 1990 – 2000. 

Kolorowe zdjęcie - przed autokarem stoi grupa głuchych pozując do zdjęcia

Wycieczka seniorów do Smoszewa. Druga od lewej  w brązowym płaszczu stoi Maria (1998r.)

 60-ta rocznica ślubu. Maria w wizytowej szaroniebieskiej garsonce, kapeluszu i z bukietem róż kremowych, mąż Włodzimierz w eleganckim garniturze. 

60-ta rocznica ślubu Marii i Włodzimierza Śmiecińskich. 

Przemówienie śp. Marii Śmiecińskiej na Walnym Zebraniu Koła Stołecznego PZG w 1995r.

 


 

Śp. Maria Śmiecińska zmarła w dniu 3 lutego 2021r. Została pochowana u boku Męża na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach 12.02.2021. 

 

„Była osobą wielkiego serca, prawdziwą przyjaciółką. Nigdy nie odmawiała pomocy głuchym w potrzebie i zawsze służyła wsparciem.

Przez 25 lat pracowała społecznie w Zarządzie Koła Terenowego PZG jako Prezes przez dwie kadencje, w Sądzie Koleżeńskim w Oddziale Mazowieckim i Kole Seniorów.

Do końca swoich dni Pani Maria interesowała się wszystkim, była pełna optymizmu i radości życia, zawsze mogliśmy liczyć, że wesprze nas radą i serdecznością.”

 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Nagrobek śp. Marii obłożony bukietami kwiatów Ostatnie pożegnanie - ksiądz odprawia przemowę przed położeniem Zmarłej do grobu
Bukiety pożegnalne dla Zmarłej Msza Pożegnalna