Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego dla Głuchych w Warszawie 2017-2019


Realizacja zadania 01.04.2017 – 31.03.2019.

I okres 01.04.2017 – 31.03.2018.

II okres 01.04.2018 – 31.03.2019. 

 

Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego dla Głuchych w Warszawie.

Poradnictwo socjalno-prawne, psychologiczne, zajęcia indywidualne i grupowe.

 

 

LICZBA UCZESTNIKÓW – 140 OSÓB.

 

I Poradnictwo społeczno-prawne Porady indywidualne – 35 godzin w miesiącu.
II Psychologiczna terapia grupowa Grupy 5 osobowe – 2 zajęcia w miesiącu x 3 godziny.
III Indywidualne zajęcia aktywizujące.
  • Zajęcia z obszaru zawodowego.
  • Zajęcia z obszaru spraw codziennych.
  • Zajęcia z obszaru informacyjno – językowego.
IV Zajęcia czytelnicze połączone z zajęciami z języka polskiego i języka migowego – grupowe Zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.
V Prelekcje – grupowe. Zakres tematyczny: historia Polski i świata, historia Ziemi, przyroda, geografia, tematyka pojawiająca się w mediach – zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.
VI Treningi umysłowe – grupowe. Zajęcia z grami logicznymi – Scrabble – układanie słów – ćwiczenie pamięci, Equate – Scrabble Matematyczne, Tik Tak Bum – gra słowna, Dixit – obrazkowa gra skojarzeniowa, Sudoku, karty – brydż, szachy, warcaby – zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.
VII Spotkania środowiskowo-informacyjne – grupowe. Spotkania, na których nie ma bariery językowej – omawiane problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem – analiza trudności, wymiana sposobów radzenia sobie z nimi, informacje bieżące – źródło: prasa, pozycje z programów telewizyjnych, Internet – zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 3 godziny.
VIII Warsztaty teatralne – grupowe. Zajęcia grupowe – grupy 14 osobowe – czas trwania zajęcia 3 godziny.
IX Warsztaty filmowe – grupowe. Zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 3 godziny.
X Zajęcia twórczo-plastyczne: warsztaty rękodzieła – grupowe. Zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.
XI Zajęcia twórczo-plastyczne: praca w drewnie – grupowe. Zajęcia grupowe – grupy 5 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.
XII Zajęcia z zakresu gospodarstwa domowego – grupowe. Zajęcia grupowe – grupy 8 osobowe – czas trwania zajęcia 2,5 godziny.

 


E-mail: biuro@pzg.warszawa.pl

Adres: Białostocka 4, 03-741 Warszawa


Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie”
Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).Działania w ramach projektu „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących”
– przegląd wpisów:

Cyfrowa Demencja – informacja w PJM

Czym jest cyfrowa demencja? Jaki ma to związek ze smartfonami, które używamy na codzień? Czy smartfony wpływają na nasze życie towarzyskie? Zachęcamy do obejrzenia miganej lektury! Zajęcia w ramach Koła Teatralnego i Koła Filmowego Dofinansowano przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Warsztaty psychologiczne: „Jak powiedzieć NIE?” (Informacja w PJM)

Warsztaty z treningiem asertywności „Jak powiedzieć NIE?” prowadzone przez psychologa odbędą się w środę 27 marca w godz. 16:00 – 18:30. Warsztaty te będą prowadzone w języku migowym. Serdecznie zachęcamy do przyjścia!

„Czerwony Kapturek” nakręcony dla gambijskich głuchych uczniów

Koło Teatralne „Cisza na Scenie” nawiązało poprzez Krzysztofa Kwiatkowskiego nietypowy kontakt – z głuchymi w Gambii!  Widząc chęć nauki polskiego języka migowego u głuchych mieszkańców Gambii (Afryka), zdecydowaliśmy się na nakręcenie zmodyfikowanej bajki „Czerwony Kapturek” w dwóch formach: – sama bajka w całości w polskim języku migowym, – bajka ze słownikiem polsko-gambijskim języku migowym.  Dzięki […]

Zajęcia grupowe „Jak sobie radzić ze stresem w życiu codziennym?” (ogłoszenie w PJM)

Dnia 22 lutego (w piątek) w godz. 15:30 – 18:30 odbędą się zajęcia grupowe  „Jak sobie radzić ze stresem w życiu codziennym?” prowadzony przez psychologa. Uwaga: ilość miejsc ograniczona! Zapisy są przyjmowane:  w siedzibie PZG Oddziale Mazowieckim (Białostocka 4, Warszawa, I p.) w pok. 107 mailowo: biuro@pzg.warszawa.pl przez Skype: pzgwarszawa

Wykład „Schizofrenia i inne choroby psychiczne. Czy należy się ich bać?” (ogłoszenie w PJM)

Serdecznie zapraszamy na wykład „Schizofrenia i inne choroby psychiczne. Czy należy się ich bać?” prowadzony przez psychologa 21 lutego (w czwartek) o godz. 16:00 na świetlicy PZG Oddziału Mazowieckiego przy ul. Białostocka 4 (I piętro).

Zdrowe pyszności – zajęcia kulinarne

Dlaczego witamina C jest potrzebna człowiekowi? Co ją najwięcej zawiera? Masło śmietankowe domowej roboty – jak ją zrobić? Jak odróżnić prawdziwe masło od tzw. miksów tłuszczowych? Dlaczego pomarańcze są zdrowe? Odpowiedzi na powyższe pytania nasi uczestnicy poznali na zajęciach kulinarnych, połączone z prelekcjami o zdrowym żywieniu i o tradycyjnych daniach. Oprócz tego nauczyli się wielu […]

„Abecadło” Juliana Tuwima

Wróćmy na chwilę do dzieciństwa i popularnych wówczas wierszyków… Pamiętacie wierszyk „Abecadło” Juliana Tuwima? 🙂 Prezentujemy kolejny filmik stworzony przez Koło Teatralne „Cisza na Scenie” – recytacja w/w wiersza w PJM!  Zajęcia w ramach Koła Teatralnego i Koła Filmowego Dofinansowano przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).  

Wisława Szymborska „Nienawiść”

Czym jest nienawiść? Uważamy, że wiersz Szymborskiej „Nienawiść” doskonale ją opisuje. Teatr „Cisza na Scenie” wraz z kołem filmowym stworzyli film z tłumaczeniem wybranych fragmentów na język migowy. Jednocześnie apelujemy: STOP NIENAWIŚCI! Historia nieraz pokazała, że nienawiść doprowadza do wielu tragedii, wojen, podziałów, konfliktów i zniszczenia innych osób, także tych niewinnych. Zajęcia w ramach Koła […]

„Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem” w PJM

Kolęda „Gdy się Chrystus rodzi”, uznana jest za jedną z najstarszych polskich kolęd. Jej powstanie datuję się na okres Baroku a więc przełom XVI i XVII wieku. Autor tekstu i melodii tej kolędy jest nieznany. Kolęda Gdy się Chrystus rodzi zdobyła zaszczytne miejsce w śród najpopularniejszych polskich kolęd wszystkich późniejszych okresów – począwszy od oświecenia […]

Teatr „Cisza na Scenie” na ul. Ząbkowskiej!

Nasze koło teatralne „Cisza na Scenie” wystąpiło również i w tym roku (2018) na scenie Warszawskiego Spotkania Wigilijnego na Pradze. Głusi aktorzy zaprezentowali nie tylko mini-jasełka w języku migowym, ale także kolędy: „Zaśnij, dziecino” „Dzisiaj w Betlejem” i „Gdy się Chrystus rodzi” w PJM. Nas zapowiadał Szymon Majewski, który przy okazji się nauczył kilku znaków […]

Świąteczne dekoracje bożonarodzeniowe!

Święta tuż, tuż… Nie macie pomysłu na wykonanie fajnej ozdoby świątecznej? Proponujemy: choinki z szyszek oraz świąteczne poszewki (na poduszki) wykonane z niepotrzebnych materiałów. Nie jest to trudne do zrobienia, za to bardzo efektowne. Zapraszamy do galerii zdjęć! Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Filmik instruktażowy – jak należy postępować, aby się uchronić przed oszustwami ze strony nieuczciwych firm?

Prosty przykład: przychodzi przedstawiciel firmy i oferuje usługę tańszą, niż ta z której obecnie korzystasz. Co więcej – mówi, że się spieszy, daje mało czasu do namysłu, jest też bardzo miły i umie wzbudzić zaufanie. Czy można mu zaufać i podpisać umowę? Otóż – nie. Zalecamy w takiej sytuacji wziąć (ale nie podpisywać!!) umowę, dając […]

Chory Kotek – bajka na podstawie wiersza Stanisława Jachowicza

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmiku zrobionego w ramach współpracy Koła Teatralnego i Koła Filmowego! Bajka ta uległa małym modyfikacjom, dopasowując się pod dzisiejsze realia – w otoczeniu fast foodów i niezdrowego jedzenia, w których poruszają się nasze pociechy. Oryginalny wiersz Stanisława Jachowicza „Chory Kotek”: Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku, I przyszedł kot […]

Julian Tuwim „Lokomotywa” – interpretacja w PJM

Koło Teatralne „Cisza na Scenie” przygotowało dla Was i Waszych pociech niespodziankę – interpretację „Lokomotywy” w PJM!  Warto obejrzeć do samego końca – pod koniec są pozaplanowe scenki i wpadki. Zajęcia w ramach koła filmowego „Deaf Studio” i koła teatralnego „Cisza na Scenie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Łapacze snów na warsztatach rękodzieła

Z niepotrzebnych bransoletek i innych okrągłych przedmiotów można wykonać łapacze snów, używając do tego sznurków, koralików. Istnieje możliwość wykonania okrągłej ramy także z drutu. Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów rękodzieła, w którym uczestniczyli nasi głusi beneficjenci. Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).  

Gambijski język migowy i polski język migowy – nawiązanie kontaktu z głuchymi Gambijczykami

Koło Teatralne „Cisza na Scenie” przy PZG OM nawiązało właśnie dość nietypowy kontakt – z głuchymi Gambijczykami!  Ten kontakt wystarczył do nauczenia się wzajemnie paru znaków. Gambijczycy poznali znaki PJM, natomiast Polacy nauczyli się GJM. W Gambii w wielu sferach głuchej społeczności prosperuje odpowiednik polskiego SJM, który jest odwzorowany na języku fonicznym. Stąd może się […]

Warsztaty rękodzieła

W ramach zajęć nasze uczestniczki nie tylko uszyły maskotki według wzorów w internecie, wyplotły kwiaty z krepin, ale także wykonały łapacze snów z różnorodnych materiałów, takich jak: druty, drewno, stare oprawki i ramki.  Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów plastycznych! Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji […]

Dobry zwyczaj: Nie pożyczaj!

Przychodzi do Ciebie znajomy/kolega/przyjaciel i prosi o… wzięcie pożyczki z banku na Twoje nazwisko, ponieważ jest w tarapatach. Obiecuje, że spłaci wszystko. Czy warto? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę ryzyko, że jednak to Ty będziesz musiał spłacać ten dług, gdyż on będzie na Twoje nazwisko. Z naszego doświadczenia wynika, iż nie są to pojedyncze […]

Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

II etap projektu „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Głuchych”

Wraz z dniem 1 kwietnia 2018 rozpoczęliśmy II etap projektu „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego dla Głuchych w Warszawie. Poradnictwo socjalno-prawne, psychologiczne, zajęcia indywidualne i grupowe.” Zasady udzielania wsparcia w ramach w/w projektu nie uległa zmianie.    Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Piosenka „Iść w stronę słońca” w języku migowym

Publikujemy teraz kolejne artystyczne dzieło kółka teatralnego „Cisza na Scenie”! Interpretację i tłumaczenie na język migowy również wykonali uczestnicy koła – a było to nie lada wyzwanie ze względu na przyjętą formę… bardziej artystyczną. Był to swojego rodzaju eksperyment – pomysł się narodził w trakcie spotkań, nie wiadomo było jak ostatecznie będzie wyglądał film. Efekty możecie zobaczyć […]

Zajęcia w ramach Ośrodka Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących

W ramach Ośrodka Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących niemal codziennie są prowadzone różnorodne zajęcia grupowe, takie jak np.: zajęcia czytelnicze, treningi umysłowe, spotkania środowiskowo-informacyjne, warsztaty teatralne. Pozwala to na sprawna aktywizację umysłową i społeczną osób głuchych. Zapraszamy do galerii zdjęć z wybranych zajęć. Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu […]

Przygotowanie się do świąt – zajęcia plastyczne

Nasze uczestniczki zajęć plastycznych wspólnymi siłami ozdobiły świetlicę – dzięki nimi czuć już u nas świąteczny klimat!  Zapraszamy do galerii zdjęć! Warsztaty Rękodzieła Artystycznego Dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Kolędy: „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” w języku migowym!

Prezentujemy interpretacje kolęd „Lulajże Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem” w języku migowym! Całość została wykonana we współpracy uczestników Koła Teatralnego „Cisza na Scenie” i Koła Filmowego „Deaf Studio”. „Lulajże Jezuniu” Czy wiesz, że… …że ta popularna kolęda powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVI wieku?  Najwcześniejsza zachowana wersja tekstu pochodzi ze zbioru z 1705, przechowywanego w […]

Zajęcia w ramach Koła Filmowego „Deaf Studio”

Przedstawiamy galerię zdjęć z zajęć w ramach Koła Filmowego „Deaf Studio”. Ten rok był bardzo aktywny – tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczestnicy nakręcili między innymi: kolędy w języku migowym i humorystyczne filmiki. Zajęcia w ramach koła filmowego „Deaf Studio” Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Warszawskie Spotkanie Wigilijne 2017

Nasz zespół teatralny „Cisza na Scenie” wystąpił na scenie – śpiewając kolędy w języku migowym!  Widzowie (zarówno głusi, jak i słyszący) mogli do nas dołączyć i śpiewać z nami (w języku migowym oczywiście!). Nauczyliśmy widzów refrenu „Lulajże Jezuniu”, a także „Przybiezeli do Betlejem pasterze”. Bardzo Wam dziękujemy za przyjście i wspólne miganie! Zajęcia w ramach […]

Zajęcia na świetlicy – prelekcje, zabawy

Jak wiadomo, na naszej świetlicy na okrągło są organizowane zajęcia, prelekcje, spotkania z uczestnikami. Prezentujemy zbiór zdjęć : – ze spotkania Andrzejkowego, – z prelekcji na wesoło wygłoszona przez Głuchego Mikołaja, – z prelekcji psychologicznej „Jak mówić nie”, – a także z innych wydarzeń. Projekt „Ośrodek Rehabilitacji i Wsparcia Społecznego Niesłyszących w Warszawie” Dofinansowano ze […]

Warsztaty Rękodzieła Artystycznego – zbiór zdjęć

Prezentujemy zbiór zdjęć z Warsztatów Rękodzieła Artystycznego – a tych było sporo. Nasze głuche uczestniczki w trakcie warsztatów wykonały począwszy od świeczek z przedmiotów codziennego użytku, ozdabiane łubianki po… wakacyjne gry planszowe! Zgodnie z założeniem warsztatów, wszystkie wykonane dzieła były zrobione z przedmiotów codziennego użytku – takich jak: słoiki, stare opakowania, puszki, drewnianych odpadów, darów natury, […]

„Dr Cwany: Urlopowicz na wczasach”

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmiku z cyklu przygód Dr Cwanego! Tym razem to, co go wyróżnia, to fakt, że uczestnicy w większości SAMI go nagrali, będąc na prywatnym wyjeździe.  Montaż filmu i wspólne opracowanie scenariusza odbyło się w ramach zajęć filmowych. Gratulujemy z całego serca uczestnikom, którzy się podjęli inicjatywy sami, w ramach swoich umiejętności. […]

Warsztaty majsterkowicza

Co można zrobić mając do dyspozycji taki warsztat? Mając takie materiały, jak drewno lub sklejka (o różnych grubościach) można tworzyć między innymi zawieszki na klucze, ozdobione pudełka, organizery na różne drobne przedmioty, ozdobne figury.  Jest to bardzo dobra forma hobbystycznego spędzania czasu, szczególnie dla seniorów. Chcesz spędzić miło czas wśród innych głuchych znających Twój język, […]

Film „Plotki, ploty, ploteczki…”

Deaf Studio przy PZG zaprasza tym razem do obejrzenia humorystycznego filmiku „Plotki, ploty, ploteczki…” 🙂 Jak szybko się rozchodzi plotka, zanim prawda zdąży założyć buty? Czy plotka koniecznie musi być szkodliwa? Dowiecie się tego z filmiku. Zapraszamy! Film zrealizowany w ramach zajęć Koła Filmowego Dofinansowano ze źródła Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Dr Cwany i Cwaniacy

Nie tylko lekarze potrafią być cwani… ale także pacjenci!  Jak dr Cwany z nimi się upora? Zapraszamy do kolejnego odcinka z cyklu „Dr Cwany”, w wykonaniu przez uczestników Koła Filmowego „Deaf Studio”.   Film zrealizowany w ramach zajęć Koła Filmowego Dofinansowano ze źródła Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Słownik polsko-gambijskiego języka migowego!

Podróżnik, którego wszyscy znamy – Krzysztof Kwiatkowski – odwiedził Gambię. Jest to mały kraj położony na zachodzie Afryki  Spotkał tam głuchych, którzy otworzyli restaurację i tam pracują. Dzięki niemu mogliśmy nawiązać mały „kontakt” z głuchymi Gambijczykami Przedstawiamy Wam mini słownik, który wspólnie opracowaliśmy! Film zrealizowany w ramach zajęć Koła Filmowego Dofinansowano ze źródła Państwowego Funduszu Rehabilitacji […]

Grill na dziedzińcu 10 czerwca 2017 r.

10 czerwca w niedzielę zorganizowaliśmy kolejny Grill dla Członków na naszym dziedzińcu 🙂 Oprócz kiełbaski czekającej na nas, mogliśmy zrelaksować się chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami, oglądając spektakle „Powrót do dzieciństwa”, które były wystawiane na naszym dziedzińcu przez teatr „Cisza na scenie”. Grill został zorganizowany dzięki Zarządowi Koła Terenowego PZG w Warszawie.  Teatr „Cisza […]

Teatr „Cisza na Scenie” w Kobyłce z okazji Dnia Dziecka!

Teatr „Cisza na Scenie” wystąpił na scenie w Kobyłce (Plac 15 Sierpnia) 28.05! 🙂 Tego dnia był zorganizowany Rodzinny Piknik Integracyjny z okazji DNIA DZIECKA. Widzami były zarówno słyszące rodziny, jak i niesłyszące 🙂 Cały spektakl był w języku migowym, tłumaczony na język polski foniczny. Dzięki temu mogliśmy wszyscy się zintegrować! Mogliśmy obejrzeć głuchego Czerwonego […]

Prelekcje w świetlicy

Regularnie prowadzimy prelekcje o różnorodnej tematyce 🙂 Dzięki nimi nasi beneficjenci poszerzają swoją wiedzę na temat historii Polski i świata, historii Ziemi, przyrody, geografii, a także dowiadują się co się dzieje w mediach. Prelekcje są prowadzone w języku migowym. Zajęcia na świetlicy są dofinansowane ze środków PFRON.

Aplikacja ICE, która może uratować Ci życie

Koło Filmowe „Deaf Studio” zaprasza serdecznie do obejrzenia instruktażowego filmiku, który obrazuje działanie aplikacji ICE. W funkcje tej aplikacji wchodzą m.in: -wysłanie alarmowego SMS’a do bliskiej osoby, wraz z lokalizacją, -spis chorób i przyjmowanych lekarstw przez poszkodowanego. Jest to bardzo dobra opcja szczególnie dla głuchych, gdyż w razie kryzysowej sytuacji wysyła SMS alarmowy na wcześniej […]

Ozdobne eko – kwiaty

Jak ozdobić mieszkanie niewielkim kosztem? Można wykonać za odpadków, które zazwyczaj wyrzucamy, np. opakowań po jajkach, rolek po papierze toaletowym, kartonów, starych gazet wykonać naprawdę bardzo ładne prace. Zapraszamy do galerii zdjęć! Warsztaty Rękodzieła Artystycznego Dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Życzenia Wielkanocne

I uczestnicy Koła „Deaf Studio” życzą Wam wszystkiego najlepszego! 🙂 Oczywiście na filmiku nie mogło zabraknąć wątku humorystycznego – polecamy obejrzeć filmik do samego końca. Radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!