Okrągła makieta w Muzeum Warszawskiej Pragi

Spacery po Warszawie – styczeń, luty 2023


Zapraszamy do galerii zdjęć ze spacerów dla g/Głuchych klubowiczów po mieście Warszawie!

Wycieczka do Klubu Legii


W dniu 18.01 wybraliśmy się z Seniorami do Muzeum Legii Warszawa na stadionie przy Łazienkowskiej 3, zapoznaliśmy się z bogatą historią Klubu Warszawskiego Legii, jednego z najbardziej utytułowanych Klubów Sportowych w Polsce.
W muzeum zebrano kilkaset eksponatów związanych z czołowymi zawodnikami i trenerami Legii, m.in. Kazimierzem Deyną, Kazimierzem Górskim i Lucjanem Brychczym.
Obejrzeliśmy wiele eksponatów związanych z klubem i sportem: puchary, koszulki z charakterystyczną L („ elką ”), buty piłkarskie, zdjęcia archiwalne, proporczyki, medale, legitymacje, siedzenia z dawnego stadionu i wystawę poświęconą legendarnej „Żylecie”.
Klub Legia Warszawa został założony w 1916 roku.
Wystawa przypomina, że Legia Warszawa to klub z długą i bogatą historią.
W muzeum klubu możemy spojrzeć w przeszłość nie tylko sekcji piłkarskiej i ale także koszykarskiej, hokejowej, tenisowej i jeździeckiej. Legia to także szermierka i boks.
W dniu 17 stycznia 2023r, odbyła się uroczystość nadania Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby, który był pomysłodawcą i twórcą Muzeum Legii Warszawa. To on tworzył legendę warszawskiej drużyny, sam stał się legendą i odtwórcą ponad 105-letniej historii.
Był związany z klubem przez ponad 50 lat.


Wycieczka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL


Wczoraj wybraliśmy się na zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym areszcie na ulicy Rakowieckiej 37. Naszą 33 osobową grupę seniorów oprowadzał przewodnik Japończyk Hayato Kitabatake, biegle mówiący po polsku.
Poznaliśmy tragiczną historię tego miejsca, ludzi, którzy byli więzieni, torturowani i mordowani z powodów politycznych w okresie stalinizmu.
Areszt Śledczy na Rakowieckiej powstał w roku 1904 w czasach zaboru rosyjskiego, uznawany za jeden z najcięższych.
W latach 1945 – 1956 więziono tam głównie żołnierzy AK, działaczy niepodległościowych i więźniów politycznych, w tym czasie wykonano tam ponad 350 wyroków śmierci, ciała grzebano potajemnie na Powązkach na Łączce. Tak zginęli generał Emil Fieldorf „Nil ” i rotmistrz Witold Pilecki.
Mogliśmy zwiedzić cele więzienne, zobaczyć wiele eksponatów i pamiątek.
Podziękowania dla naszego kolegi Józefa Smarkusza za tłumaczenie na język migowy.


Wycieczka do Muzeum Warszawskiej Pragi


W czwartek 02.02 zwiedziliśmy stałą wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi – poświęcone Pradze – prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Poznaliśmy miasta i dzielnicy od początku XVI wieku do dziś. Widzieliśmy wielką makietę Pragi, Skaryszewa, Golędzinowa i okolic.
Także obejrzeliśmy wiele eksponatów i zdjęć pokazujących życie, prace i czas wolny mieszkańców.


Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku


Czwartkowa (16.02) wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka pozwoliła Seniorom Klubu Białostocka oderwać się od zimowej pogody i wybrać się w wyobraźni w podróż do odległych, egzotycznych krajów Azji i Pacyfiku.
Muzeum zostało założone w 1972 roku na bazie zbiorów polskiego dyplomaty i podróżnika Andrzeja Wawrzyniaka przekazanych przez niego w darze.
Wystawa została podzielona na 5 stref, odwiedzający odbywają podróż przez strefy jak z kraju do kraju, poznają egzotyczne kultury, dalekie kraje, byliśmy zachwyceni eksponatami, rzeźbami, tkaninami, ubiorami, wyborami artystycznymi i rzemiosła.
Dzięki eksponatom z wystawy stałej poznaliśmy nowe kraje, kultury, zdobyliśmy wiedzę i nowe spojrzenie na świat i jego różnorodność.
Po wycieczce odpoczęliśmy przy tradycyjnym pączku z okazji Tłustego Czwartku w klubie PZG.


Obraz przedstawia logo Warszawy - herb syrenki z mieczem i tarczą oraz napis z boku "Warszawa"

Finansowanie zadania:
Miasto Stołeczne Warszawa