„Miganie pantoMimiczne – magia języka migowego” (Visual Vernacular)


Czym jest miganie pantomimiczne (Visual Vernacular)? 

Jest to teatralna forma opowiadania historii w naturalnym języku migowym z silnym wyczuciem ruchów ciała, znaków, gestów, ekspresji twarzy. Ma elementy poezji i mimiki, ale jest zupełnie inny, ponieważ jest pokazywany wizualnie, jak preformy. Opowiada się historię w sposób bardziej wizualny, niż treściowy. Słuchacz oglądający opowieść w VV jest w stanie odtworzyć opowiadaną historię w wyobraźni w postaci obrazu niemal tak, jakby oglądał film. Miganie pantomimiczne/VV może być wykonywane solo lub grupowo.

Do niedawna ta forma sztuki rzadko była opisywana w literaturze naukowej, przybierając różne określone nazwy, takie jak: miganie obrazowe, miganie kinematograficzne. W większości krajów zachodnich używa się określenia Visual Vernacular, czyli Język Wizualny.

Można dostrzeć w VV elementy:

  • języka migowego, które jednocześnie nie są po prostu znakami ikonicznymi, z reguły różniącymi się w zależności od języka kraju (np. znak „dobry”, „kot” itd. Przeważnie są to dość uniwersalne w odbiorze przez głuchych na całym świecie klasyfikatory i znaki opisowe (na przykład: opisujące kształt wąsów, rozmiar i kształt danego przedmiotu, opisujące rogi zwierzęcia itd.)
  • pantomimy, która jest popularną sztuką zarówno wśród osób słyszących i niesłyszących, polegającą na odegraniu przez artystę reakcji i zachowań bohatera/bohaterów powieści bez użycia słów.

 

W VV można nie tylko opisywać wygląd (za pomocą pantomimy i elementów migowego). Ważna jest też przestrzeń (często w tym celu używa się klasyfikatorów, które opisują na przykład ruch osoby w przestrzeni), czas (bardzo popularnym elementem jest tzw. slow motion – spowolnienie tempa wydarzeń i czasu, tak jak w filmach; możliwy jest też fast motion – przyspieszone tempo) oraz kadr/ujęcie (można użyć metafory niewidzialnej kamery zmieniającej położenie – na przykład naprzemiennie pokazywanie przez artystę wydarzeń u dwóch różnych bohaterów).

Najlepsze VV to takie, które są zrozumiałe przez g/Głuchych na całym świecie, niezależnie od stosowanego przez nich języka w danym kraju/regionie, jednocześnie stosujące wiele uniwersalnych elementów języka migowego (klasyfikatory, znaki opisowe). 

Podzieliliśmy filmiki na trzy kategorie: – łatwy (gdzie przeważają elementy pantomimy), – umiarkowany (gdzie jest większa równowaga między elementami języka migowego a pantomimą), – trudny (znacznie więcej elementów języka migowego). 

Osoby nie znające PJM mogą mieć kłopot ze zrozumieniem, dlatego zalecamy obejrzenie w pierwszej kolejności filmiki z kategorii „łatwe”, po czym stopniowe przechodzenie dalej. Biegli użytkownicy PJM mogą od razu przejść do trudnych filmików.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Bądź na bieżąco wraz z publikowanymi treściami na temat projektu – przegląd artykułów:

Relacja ze spotkania z autorami VV

W ramach projektu odbyło się nie tylko spotkanie z autorami w naszej świetlicy, ale także można było śledzić nasze rozmowy on-line poprzez fanpage naszego Facebooka. Link do spotkania on-line: Jedno ze spotkań z autorami na świetlicy – relacja wideo: Mamy nadzieję, że spotkania były owocne i dzięki nimi termin Visual Vernacular został Wam bardziej przybliżony! […]

Zakładka „Miganie pantoMimiczne – VV” już jest gotowa!

Zakończyliśmy projekt „Miganie pantoMimiczne – magia języka migowego”, dofinansowany przez MKiDN, który miał na celu udokumentowanie i rozpowszechnienie mało znanej w Polsce dziedziny sztuki, jakim jest Visual Vernacular (VV).  Liczba odbiorców i zainteresowanych na Facebooku była dużo wyższa, niż zakładaliśmy w projekcie. Dziękujemy! Liczymy, że nasz projekt będzie Waszą inspiracją do kolejnych działań w kierunku […]

Pierwsza tura filmików VV już za nami!

Opublikowaliśmy właśnie pierwszą porcję filmików Visual Vernacular (z miganiem pantomimicznym, miganiem obrazowym).  Przed opublikowaniem pokazywaliśmy utwory gronom osób, zachęcając je do wyrażenia opinii. Wynikło, że warto by było podzielić utwory na kategorie, gdyż ułatwiłoby to odnalezienie utworu pasującego do swoich umiejętności – znajomości PJM.  Zdecydowaliśmy się na pogrupowanie utworów według: poziomu trudności gatunku filmowego (komedia, […]

Terminy spotkań z autorami utworów Visual Vernacular (VV) – 29.09, 15.10 i 18.10

Już znamy daty spotkań z autorami utworów: Martą Abramczyk, Artaszem Amyrian, Martą Alharbi i Adamem Stoyanovem! Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 września o 17:00 z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchego. Wstęp na spotkanie – wolny. Kolejne spotkanie zostało ustalone na czwartek 18 października na godz. 17:00. Adres: Białostocka 4, Warszawa, I piętro. Nie mieszkasz w Warszawie? Nic straconego! W poniedziałek […]

Nowa zakładka – „Miganie pantoMimiczne – magia języka migowego”!

Informujemy, że rozpoczął się projekt „Miganie pantoMimiczne – magia języka migowego”, dofinansowany przez MKiDN. W tym celu uruchomiliśmy nową zakładkę, która będzie na bieżąco rozbudowywana o nowe utwory migania pantomimicznego (Visual Vernacular, VV). Zakładka będzie gotowa 30.09.2018 r.  W ramach projektu przewidzieliśmy również spotkania z artystami (będący jednocześnie aktorami w Kole Teatralnym „Cisza na Scenie” […]