Chcesz mieć konto w banku? Wymagana jest znajomość słów z poniższej listy:
- bankomat
- debet powstaje wtedy, kiedy właściciel konta wypłaci z niego większą sumę pieniędzy, niż suma znajdująca się na koncie.
- depozyt jest to inwestycja finansowa, która polega na powierzeniu środków finansowych bankowi na pewien czas. Popularnie depozyt nazywany jest lokatą bankową.
- E-banki, E-bankowość, E-konto – nazwy związane z rozwijającą się dziedziną bankowości elektronicznej, czyli np. internetowy dostęp do konta.
- gotówka banknoty i monety (zdjęcie)
- karta bankowa Popularna, wspólna nazwa dla kart plastikowych wydawanych przez banki swoim klientom – patrz karta płatnicza, debetowa, kredytowa.
- karta debetowa: karta płatnicza, która pozwala wydać w sklepie lub wypłacić w bankomacie sumy nie przekraczającej tak zwanych wolnych środków, czyli pieniędzy zgromadzonych na koncie wraz z przyznanym limitem debetowym.
- karta kredytowa rodzaj karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie płatności na kredyt bez konieczności posiadania środków na jej pokrycie. Wysokość kredytu jest ograniczona do limitu wydatków określonego z góry przez bank, który wydał kartę kredytową. Karty takie często wyposażone są w okres, kiedy za kredyt nie są naliczane odsetki. Jeśli po tym czasie dług nie zostanie spłacony, posiadacz karty będzie musiał zapłacić odsetki, często bardzo wysokie.
- karta płatnicza umożliwia dokonywanie płatności bez użycia banknotów i monet. Jest to plastikowa płytka zawierająca pasek magnetyczny, pozwalający na identyfikację karty, numer karty, imię i nazwisko posiadacza karty oraz termin jej ważności. Za pomocą karty płatniczej można również dokonać wypłaty pieniędzy z bankomatu. (zdjęcie)
- karta przedpłacona tzw. pre-paid, elektroniczna portmonetka. Innym przykładem może tu być karta do automatów telefonicznych.
- konto osobiste – patrz ROR
- konto oszczędnościowe konto o podwyższonym oprocentowaniu, które, w odróżnieniu od konta osobistego, nie służy do regulowania bieżących rachunków, ale do oszczędzania. Na tym koncie jednak, inaczej niż na lokacie, można dokonywać wpłat i wypłat w dowolnym czasie (zwykle nie traci się przy tym odsetek).
- kredyt na rachunku bieżącym dostępny dla posiadaczy rachunków osobistych. Pozwala na wypłacenie większej sumy pieniędzy, niż faktyczna suma znajdująca się na rachunku. Data spłaty uzgadniana jest podczas przyznania kredytu.
- lokata terminowa depozyt bankowy, w przypadku którego pełna kwota odsetek wypłacana jest jedynie jeśli depozyt nie jest wycofywany przed końcem okresu określonego umową. Wcześniejsze wycofanie pieniędzy z banku prowadzi do utraty całości lub części należnych odsetek.
- oprocentowanie wyrażone w procentach korzyści płynące z „trzymania” pieniędzy będących na koncie lub np. na lokacie.
- PIN (numer PIN) osobisty numer identyfikacyjny. Numer ten otrzymują właściciele kart płatniczych, dzięki czemu mogą oni korzystać np. z bankomatu lub płacić kartą w sklepie. Uwaga! Nie wolno nikomu podawać swojego numeru PIN!
- przelew przekazanie pieniędzy z konta na inne konto. Przelewu można dokonać albo w oddziale banku lub drogą elektroniczną (jeśli mamy konto Internetowe).
- rachunek bankowy prowadzony jest przez banki do rejestracji wpłat, udzielanych kredytów, rozliczeń bezgotówkowych, wypłat i stanów wkładów pieniężnych wniesionych do banku przez jego klientów.
- ROR rachunek bankowy osób fizycznych, zwany także kontem osobistym, umożliwiający deponowanie pieniędzy, dokonywanie rozliczeń poprzez realizację stałych zleceń oraz zaciąganie kredytu.
- saldo stan konta, ilość pieniędzy zgromadzonych na koncie.
- stałe polecenie zapłaty/ przelewu pozwala na regularne przelewanie określonej kwoty na inny rachunek, w ten sposób można opłacać np. rachunki za mieszkanie, telefon, prąd, gaz, szkołę itd. Właściciel konta wydaje bankowi odpowiednie polecenie i na tej podstawie przelewane są pieniądze (ich suma może być co miesiąc inna).
- tabela opłat i prowizji czyli inaczej cennik usług bankowych informujący o wszystkich płatnościach jakie ponosi klient banku dokonujący określonych operacji finansowych lub żądający dostępnych w danym banku innych usług.
Chcesz kupić mieszkanie, nowy samochód, pojechać na wakacje, ale nie masz pieniędzy? Musisz wziąć kredyt. Ale najpierw sprawdź, czy znasz i rozumiesz te słowa:
- aneks (do umowy kredytowej) uzupełnienie umowy o zapisy, które zmieniają bądź uzupełniają pierwotne treści dokumentu. Zmiany mogą na przykład dotyczyć wydłużenia okresu kredytowania, podniesienia lub zmniejszenia kwoty kredytu, wcześniejszej spłaty zobowiązania, zmiany waluty itd.
- całkowity koszt kredytu suma wszystkich wydatków ponoszonych w związku z kredytem przez kredytobiorcę.
- developer inwestor, który buduje np. domy, mieszkania czy biurowce na sprzedaż lub wynajem.
- Dłużnik – zobacz zobowiązanie.
- hipoteka 1) potocznie -Jedna z popularnych form zabezpieczenia kredytu, 2) Forma dokumentacji stanu zabezpieczenia roszczeń wierzyciela wobec dłużnika przez wpis w księdze wieczystej danej nieruchomości. Ustanowienie hipoteki wymaga formy aktu notarialnego, patrz też: kredyt hipoteczny.
- karencja określony w umowie okres dzielący datę kończącą wykorzystanie kredytu, a datę rozpoczęcia spłaty rat.
- kredyt budowlany kredyt udzielany na budowę np. domu.
- kredyt długoterminowy kredyt udzielany na wiele lat – bywa, że nawet na trzydzieści lat!
- kredyt hipoteczny długoterminowy kredyt zwykle wykorzystywany do sfinansowania zakupu mieszkania lub budowy domu, zabezpieczony hipoteką, czyli zastawem na nieruchomości. To znaczy, że w przypadku odmowy spłaty kredytu bank, który go udzielił, może przejąć i sprzedać zastawioną nieruchomość.
- kredyt konsolidacyjny kredyt, który pozwala skupić w jednym zobowiązaniu kilka innych kredytów, czyli w jednym kredycie skonsolidować zadłużenia zaciągnięte w różnych bankach.
- kredyt na cele konsumpcyjne kredyt udzielany na cele nie związane z działalnością gospodarczą, lecz dla zaspokojenia bieżących potrzeb konsumenta na przykład na zakup samochodu, mebli, sprzętu technicznego, remont mieszkania, studia, wczasy, wycieczki itp.
- kredyt odnawialny rodzaj kredytu w rachunku bieżącym. Polega na tym, że kolejne spłaty powodują zmniejszenie zadłużenia i umożliwiają ponowne zadłużanie się do ustalonego limitu.
- kredyt płatniczy rodzaj kredytu krótkoterminowego, którego cel określony został w umowie kredytowej. Nie należy mylić go z tzw. „kredytem odnawialnym”.
- kredyty (kredyt jest przeciwieństwem depozytu- patrz depozyt) Kredytów udzielają głównie banki komercyjne. Kredyty udzielane są tym, którzy np. szukają środków/ pieniędzy na pokrycie bieżących wydatków. Kredyty umożliwiają też nabywanie większości mieszkań i zakup dóbr trwałego użytku, takich jak np. samochody. Zakup „na raty” jest niczym innym jak zakupem na kredyt.
- minimalna wymagana spłata minimalna wymagana suma, która należy wpłacić, aby spłacić np. zadłużenie na karcie kredytowej.
- nabywca to klient.
- odsetki karne kara finansowa, w postaci konieczności zapłacenia podwyższonego oprocentowania, gdy klient nie spłaca terminowo lub w całości ustalonych rat.
- okres kredytowania określony w umowie kredytowej okres od chwili np. przekazania pieniędzy klientowi do ostatecznej spłaty kredytu.
- opłata manipulacyjna cena płacona za określoną usługę na przykład za wydanie zaświadczenia o stanie zadłużenia, sporządzenie historii rachunku itp.
- prolongata przedłużenie terminu spłaty, np. raty kredytu.
- prowizja wynagrodzenie pobierane za pomoc w zawarciu transakcji; dotyczyć może zarówno handlu obnośnego jak i olbrzymich kredytów bankowych; naliczana jest procentowo od wartości przedmiotu transakcji.
- przewalutowanie zmiana waluty rachunku bankowego na przykład z PLN na EURO lub odwrotnie prawie zawsze związana z potrzebą uregulowania opłaty manipulacyjnej.
- raty malejące – wysokość kolejnych rat maleje.
- raty równe – wysokość rat przez okres spłaty kredytu jest stała.
- stała stopa procentowa umówiona, stała (niezależnie od zmian stóp procentowych na rynku) stopa procentowa lokaty lub kredytu.
- termin zapadalności dzień, w którym – zgodnie z umową – klient winien spłacić kredyt lub inne zobowiązanie finansowe.
- transza rata, część.
- ubezpieczenie kredytu wprowadzono po to, aby zaoszczędzić klientowi trudnych sytuacji w przypadku zajścia nieprzewidzianych okoliczności życiowych. Najpopularniejsze jest ubezpieczenie od utraty pracy, kiedy to ubezpieczyciel – po spełnieniu określonych warunków – przejmuje na siebie na pewien czas obowiązek obsługiwania kredytu.
- umowa kredytowa akt prawny, w postaci dokumentu papierowego ze stosownymi podpisami i pieczęciami, towarzyszący i potwierdzający udzielenie kredytu klientowi. Umowa sposób drobiazgowy określa zobowiązania banku wobec klienta i obowiązki klienta wobec banku.
- wierzyciel – zobacz zobowiązanie.
- wierzytelność przysługujące wierzycielowi uprawnienie do domagania się od dłużnika świadczenia (w pieniądzu lub w naturze).
- windykacja dochodzenie własności na drodze sądowej w oparciu o przepisy prawa; w praktyce gospodarczej – wszelkie działania (w granicach prawa) prowadzące do ściągnięcia należności.
- wniosek kredytowy dokument składany przez klienta w chwili podjęcia decyzji o ubieganie się o kredyt. Może mieć formę papierową lub – coraz częściej – elektroniczną.
- wynagrodzenie brutto wynagrodzenie plus podatek plus obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
- wynagrodzenie netto wynagrodzenie, które otrzymujemy w dniu wypłaty po potrąceniu podatku i ubezpieczeń , czyli „na rękę”.
- zabezpieczenie kredytu formy ograniczania ryzyka związanego z ewentualnością niespłacenia kredytu przez klienta, takie jak np. hipoteka, weksel, poręczenie czy gwarancja.
- zastaw rzecz mająca wartość pieniężną zastawiana jako zabezpieczenie kredytu lub pożyczki.
- zdolność kredytowa banki określają ją indywidualnie biorąc pod uwagę dochody klienta. Muszą być one na takim poziomie, by zapewnić codzienne bytowanie rodziny kredytobiorcy (np. utrzymanie mieszkania, samochodu, wydatki na życie, oświatę, inne stałe zobowiązania) oraz umożliwić obsługę zaciągniętego kredytu. Zdolność kredytowa to pierwszy warunek jaki należy spełniać przy ubieganiu się o kredyt.
- zobowiązanie stosunek prawny, w którym jedna strona (wierzyciel) może żądać od drugiej (dłużnika) określonego zachowania (świadczenia). Dłużnik obowiązany jest to świadczenie spełnić.
- żyrant/ poręczyciel osoba mająca wiarygodność kredytową, która poświadcza, że zgadza się spłacić pożyczkę, jeśli pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić.
i dodatkowo ….
- bankowość prywatna „private banking”, pakiet usług bankowych oferowany zamożnym klientom. Charakteryzuje się dużym zindywidualizowaniem oferty banku „skrojonej” pod potrzeby i możliwości finansowe konkretnego klienta.
- bilans zestawienie obrazujące stan majątkowy przedsiębiorstwa w danym momencie. W bilansie przedsiębiorstwa przedstawia się poszczególne składniki majątku (aktywa i źródła jego pochodzenia oraz pasywa). Sumy aktywów i pasywów muszą być takie same.
- leasing forma umowy cywilno-prawnej, w której finansujący zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na określonych warunkach i oddać korzystającemu do używania albo jednocześnie do używania i czerpania pożytków. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie, które jest równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez leasingobiorcę. Przepisy prawa polskiego leasingodawcę określają mianem „finansującego”, natomiast leasingobiorcę – „korzystającym”.
- osoba fizyczna to każdy człowiek; osoba fizyczna dysponuje zdolnością prawną, czyli do posiadania praw; należy jednak rozróżnić zdolność prawną od zdolności do czynności prawnych (nawet niemowlę może odziedziczyć fortunę, nie może jej jednak wydać na cukierki); osoba fizyczna może być także jednostką prowadzącą działalność gospodarczą.
- oszczędności środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym np. w postaci lokat, które nie są wykorzystywane do zaspokajania bieżących potrzeb właściciela.
- pożyczka użyczenie innej osobie pieniędzy lub rzeczy.
- pożyczka lombardowa pożyczka w gotówce udzielana pod zastaw.
- wskaźnik Big Maca Lokalna cena hamburgera Big Mac w restauracji McDonalds przeliczona na dolary amerykańskie. Przyjmując, że Big Mac jest produktem standardowym, jego cena jego winna być taka sama na całym świecie. Okazuje się jednak, że ceny Big Maca znacznie się różnią pomiędzy krajami. W związku z tym porównanie ceny Big Maca dla dwóch krajów pozwala na wyrobienie poglądu odnośnie tego, jak się ma bieżący kurs walut tych krajów do kursu wynikającego z parytetu siły nabywczej, czyli kursu gwarantującego, że takie same koszyki dóbr kosztują w obu krajach tyle samo.
- zysk brutto zysk z działalności gospodarczej firmy po uwzględnieniu strat i zysków nadzwyczajnych, czyli wyniku finansowego zdarzeń trudnych do przewidzenia i nie związanych z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności.
- zysk netto zysk brutto firmy pomniejszony o podatek dochodowy.
(opracowano na podstawie Słownika Ekonomicznego http://www.nbportal.pl/pl/np/slownik)
Na niektórych podstronach wykorzystano zdjęcia i obrazki z pxhere.com